Umów wizytę online
Usługi

Korony zębowe, Łask, Szadek – protetyka stomatologiczna

Sposób na odbudowę uśmiechu

Czy szukają Państwo gabinetu dentystycznego, w którym wykonuje się korony zębowe? Łask, Szadek i okolice to lokalizacja, która szczególnie Państwa interesuje? Zapraszamy.
Korona protetyczna podobnie jak licówki wykorzystywana jest w celu przywrócenia funkcji i estetyki zęba. To specjalnie wykonana przez technika stomatologicznego „czapeczka”, która pokrywa widoczną część zęba, przywracając jego właściwy rozmiar oraz kształt. Najczęściej wykonywane są z porcelany oraz ceramiki.
Korony protetyczne stosuje się w przypadku mocno uszkodzonych zębów, których nie można już skutecznie leczyć za pomocą materiału kompozytowego. Mogą również być używane w celu poprawy wyglądu zęba, który ma defekty kosmetyczne. Nie tylko przywracają funkcję żucia, ale także imitują naturalny wygląd zęba, co ma istotne znaczenie dla estetyki uśmiechu.

Jakie są etapy zakładania koron zębowych?

Zakładanie koron zębowych to złożony proces składający się z następujących etapów:

  • diagnostyka – dokładna kontrola jamy ustnej m.in. w formie zdjęcia rentgenowskiego pozwala ocenić stopień uszkodzenia zębów oraz określić, czy korona jest najlepszym rozwiązaniem. Lekarz stomatolog może również zlecić dodatkowe badania np. tomografię komputerową,
  • przygotowanie zęba – polega na oszlifowaniu zęba w celu uzyskania kształtu dopasowanego do korony. W przypadku zaawansowanych ubytków niezbędne jest też leczenie kanałowe. Po oszlifowaniu zęba wykonywany jest wycisk, na którym specjalista będzie się wzorować podczas wykonywania korony w laboratorium protetycznym,
  • wybór materiału korony – najczęściej jest to porcelana, kompozyty oraz ceramika,
  • cementowanie korony – po dokładnym sprawdzeniu, czy korona pasuje idealnie do oszlifowanego zęba, stomatolog dokładnie ją mocuje przy użyciu specjalnego cementu stomatologicznego, który utwardza się pod wpływem światła.

Mosty protetyczne

Mosty protetyczne stosuje się w celu zastąpienia jednego lub kilku brakujących zębów. Most składa się najczęściej z:

  • dwóch koron protetycznych, które osadza się na zębach sąsiadujących z brakami zębowymi,
  • części uzupełniającej, która te braki zębowe zastępuje.

Mosty protetyczne mają wiele zalet, m.in. przywracają prawidłowe funkcje żucia, stabilizują sąsiadujące zęby, co zapobiega ich przemieszczaniu się, oraz poprawiają estetykę uśmiechu.
Minusem tego rozwiązania jest potrzeba oszlifowania sąsiednich zębów, często zdrowych. Z tego powodu nasi lekarze częściej polecają zastępowanie braków zębowych implantami.
Szukają Państwo doświadczonego protetyka w Zelowie lub okolicach? Zapraszamy już dziś do kontaktu.

Chcesz sprawdzić stan swojegu uzębienia?

Nie czekaj, aż pojawi się ból zęba. Regularne wizyty u stomatologa to bardzo ważny element naszego zdrowia. 

Nie czekaj i umów się na wizytę już dziś!

Badanie zębów

Nasi specjaliści

Przedstawiamy specjalistów, którzy w naszych gabinetach zajmują się stomatologią zachowawczą.